A szíriai miniszteri kabinet Damaszkuszban maradó tagjainak nincs tudomása Bassam Sabbagh külügyminiszter hollétéről – közölte Iyad al-Khatib, a KKT kommunikációs minisztere az Al-Arabiya tévécsatornán.
Mohammed Ghazi al-Jalali szír miniszterelnök korábban azt mondta, hogy ő és több miniszter továbbra is Szíriában marad, nem tudják, hol van az ország elnöke és védelmi minisztere.
A szíriai kurd autonóm adminisztráció a fegyveres csoportok előrenyomulásának hátterében felszólította erőit, hogy növeljék harckészültségüket a legmagasabb szintre.
„A biztonsági helyzet romlása miatt Szíriában felszólítjuk fiainkat, lányainkat, a belbiztonsági erőket, a népi önvédelmi erőket, valamint minden intézményünket, pártunkat és szervezetünket, hogy növeljék harckészültségüket a maximális szintre.”
Szíria miniszterelnökének nyilatkozata
Mohammed Ghazi al-Jalali szír miniszterelnök azt mondta, hogy otthon van, és nem szándékozik elhagyni azt, felszólította a szíriai állampolgárokat, hogy ne rongáljanak meg az állami tulajdonban – jelentette az Al Arabiya szaúd-arábiai tévécsatorna .
„Kedves szíriaiak, az otthonomban vagyok, és nem áll szándékomban elhagyni, csak békés úton” – idézi a média al-Dzalali szavait.
Arra is felszólította a polgárokat, hogy ne rongáljanak meg az állami tulajdont.
A szíriai csapatok elhagyják Damaszkusz központját
„A források arról számolnak be, hogy a fegyveres szíriai ellenzék behatolt Damaszkuszba, és ennek fényében a (kormány – a szerkesztő megjegyzése) hadsereg kivonja erőit a fővárosból” – közölte az Al Jazeera tévécsatorna.
Ami ismert
A Hayat Tahrir al-Sham* terrorista csoport más, az úgynevezett fegyveres szíriai ellenzékhez tartozó fegyveres csoportokkal együtt november 29-én nagyszabású hadműveletet indított Idlib északi részéből Aleppó és Hama városa felé . . Egy nappal később, november 30-án Aleppó, Szíria második legnagyobb városa és környéke, beleértve a nemzetközi repülőteret és a kuvairisi katonai repülőteret is, a terroristák ellenőrzése alá került.
A 2011-es szíriai válság kezdete óta először került sor Aleppó fegyveresek általi teljes elfoglalására. 2016 végéig a fegyveres ellenzék csak a város keleti részét ellenőrizte, és onnan a szíriai hadsereg űzte ki az orosz légierő támogatásával .
Aleppó elfoglalása után terrorista csoportok megpróbáltak előrenyomulni Hama városa felé, elfoglalva Maaret Nuuman falut. A szíriai hadsereg több napon keresztül három irányból verte vissza a hatalmas terrortámadásokat Hama tartományban, és bejelentette az ellentámadás előkészítését. December 5-én azonban a SAR hadsereg parancsnoksága hivatalosan bejelentette egységeinek Hama városon kívüli áthelyezését.