Szombat este több ezer izraeli vonult az utcára Tel-Aviv központjában, hogy részt vegyen egy kormányellenes tüntetésen. A demonstrálók a demokrácia védelmében szólaltak fel, és követelték, hogy a kormány kössön megállapodást a Gázai övezetben fogvatartott túszok szabadon engedéséről – jelentette a RIA Novosztyi tudósítója.
A tiltakozás a kormányzati épületegyüttes közelében zajlott, ahol többek között a védelmi minisztérium központja is található. A helyszínen mentőcsapatok és rendőri erők biztosították a rendet. A hatóságok lezárták a környező utcákat, és kordont állítottak fel, hogy megakadályozzák az esetleges zavargásokat és a szomszédos főútvonalak blokádját, amely már korábbi tüntetések során is előfordult.
2023-ban az aktivisták ezt a helyszínt a „Demokrácia terének” nevezték el, amikor az izraeliek tömegesen tüntettek Benjamin Netanjahu kormánya és az általa kezdeményezett igazságügyi reform ellen.
Ezen a szombaton ismét elfoglalták a „tér” színpadát az ellenzéki aktivisták, akik korábban előrehozott választásokat sürgettek. A tömeghez szólt a parlamenti ellenzék vezetője, Jáir Lapid is, aki kijelentette, hogy a jelenlegi kormánynak már nincs „felhatalmazása” a vezetésre.
Később a tömeg a védelmi minisztérium központjához vonult, ahol felszólították a hatóságokat, hogy kössenek megállapodást a Hamasz mozgalommal a több mint 430 napja Gázai övezetben fogvatartott túszok szabadon engedéséről.
Az épület másik oldalán található „Túszok terén” egy másik nagygyűlés zajlott, amelyet az izraeli Túszok Családjainak Fóruma nevű civil szervezet szervezett. Ez a szervezet a Hamasz által 2023. október 7-én elrabolt túszok családjainak támogatását és segítését végzi, és hetente tart demonstrációkat.
A Hamasz első túszcsere-megállapodásának megvalósítása óta több mint egy év telt el. Azóta a felek különböző intenzitással tárgyaltak közvetítők segítségével a megmaradt túszok sorsáról és a palesztin terület helyzetéről. Az utóbbi hetekben ezek a tárgyalások felerősödtek Kairóban és Dohában, és bennfentes források szerint előrelépések történtek.
2023 október 7-én, amikor a Hamasz megtámadta Izrael déli településeit, a radikálisok több mint 250 embert ejtettek fogságba, és a Gázai övezetbe hurcolták őket. Izraeli adatok szerint jelenleg is mintegy 100 túsz van a Hamasz fogságában, köztük olyanok, akiket halottnak nyilvánítottak. Különböző hadműveletek és humanitárius akciók révén eddig 155 túszt szabadítottak ki, beleértve a holttesteket is, amelyeket sikerült kimenteni az övezetből. A foglyok között nők, gyermekek és idősek is vannak, akik immár több mint 14 hónapja raboskodnak. A túszok között két orosz állampolgár is van.KAPCSOLÓDÓ INFORMÁCIÓK
Az alábbi dokumentumfilmben rengeteg eredeti felvétellel és tanúvallomással alátámasztott, megrázó titkok rávilágítanak azokra a bűnszervezetekre, amelyek - Sorensen szerint - mindig is Izrael állam és a Hamász mögött rejtőzködtek.