Header Ads Widget

Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc pártja egy irányba mutathat 2026-ban - Mindkét párt támogatta a korrupt háborúpárti Ursula von der Le­yen újraválasztását


Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc is jelezte annak lehetőségét, hogy az ellenzéki pártoknak érdemes lehet közösen indulniuk a 2026-os parlamenti választásokon. Bár Magyar Péter korábban többször elutasította az összefogás gondolatát, a legutóbbi nyilatkozataiban már árnyaltabban beszélt a témáról. Hasonlóan fogalmazott Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, valamint a Momentum vezetése is nyitottságot mutatott az együttműködés iránt.

Magyar Péter kettős üzenete az összefogásról

Egy interjúban Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője kifejtette, hogy a Fidesz leváltásának esélye az ellenzéki pártok szoros együttműködésében rejlik.

„Akkor van esélyünk, akkor van nagyon jó esélyünk arra, hogy legyőzzük az együttbűnözés rendszerét 2026-ban, ha egy az egyben tudunk felállni a Fidesszel szemben” – mondta a politikus.

Ugyanakkor az interjú másik részében azt hangsúlyozta, hogy pártja nem követ el olyan hibát, amelyet korábban az „óellenzék” elkövetett, és önálló politikai irányvonalat kívánnak tartani. Ezzel mintegy ellentmondott korábbi kijelentésének, ami megmutatja az összefogás kérdésének összetettségét.

Támogató hangok a Tisza Párton belül

A Tisza Párt egyes vezetői, köztük Nagy Ervin színész, az összefogás szükségességét hangsúlyozzák. Nagy egy balatoni rendezvényen azt mondta, hogy az ellenzéki pártok koalíciója lehet a kulcs a kormányváltáshoz. Hangsúlyozta: „Csak akkor tudjuk leváltani a kormányt, ha egységet képezünk.”

Gyurcsány Ferenc is az összefogás pártján áll

Gyurcsány Ferenc, aki nemrég újraválasztották a Demokratikus Koalíció elnökének, számos alkalommal nyilatkozott pozitívan az átfogó ellenzéki együttműködésről. Véleménye szerint a jövőben intenzívebb tárgyalásokra kerülhet sor az ellenzéki pártok között.

„Sokkal szélesebb talapzatú, átfogó ellenzéki együttműködésnek a pártján állok, (…) gyanítom, hogy eljön majd az az idő, amikor intenzívek lesznek a beszélgetések, hogy hogyan lehet ilyen ajánlatot tenni” – nyilatkozta a DK elnöke.

Korábbi együttműködések: a DK és a Tisza Párt közös szavazásai

A DK és a Tisza Párt már korábban is több alkalommal működött együtt. A Fővárosi Közgyűlésben például közösen szavaztak le olyan javaslatokat, amelyek célja az lett volna, hogy jelentős összegeket spóroljanak meg a budapestiek számára, például a bizottságok számának csökkentésével. Ugyancsak együtt szavaztak a fővárosi ingatlanvagyon védelmével és a következő évi költségvetéssel kapcsolatos kérdésekben.

Közös álláspont az Európai Parlamentben

Nemcsak hazai szinten, hanem az Európai Parlamentben is egymás mellé állt a DK és a Tisza Párt. Mindkét párt támogatta Ursula von der Leyen újraválasztását az Európai Bizottság elnöki posztjára, valamint olyan javaslatokat, amelyek az Európai Unió fegyverszállításainak fokozását célozták.

Momentum: nyitottság az együttműködésre

A Momentum Mozgalom is jelezte, hogy nyitottak az együttműködés lehetőségére Magyar Péter pártjával. Tompos Márton, a Momentum elnöke az utóbbi időszakban többször is próbált kapcsolatot teremteni a Tisza Párt vezetésével.

Az ellenzéki pártok között egyre többen látják szükségesnek az összefogást a 2026-os választások előtt. Bár Magyar Péter és pártja korábban ódzkodott ettől, a legfrissebb nyilatkozatok és együttműködések már más irányba mutatnak. Gyurcsány Ferenc és a DK, valamint a Momentum Mozgalom részéről is egyértelmű a szándék a párbeszédre és a lehetséges koalícióra. Az elkövetkező hónapokban várhatóan tovább nő majd a nyomás az ellenzéki pártokon, hogy egységes frontot alkossanak a kormánypárttal szemben.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/belfold/2025/01/egymasra-talalhat-magyar-peter-es-gyurcsany-ferenc